Menu
Lifestyle / Wellness

Czy suplementacja witaminą D3 może zastąpić słońce?

Czy suplementacja witaminą D3 może zastąpić nam słońce?

ZDECYDOWANIE NIE!

W obliczu wszech panującej mody na branie różnorakich suplementów, często zapominamy o najprostszych rozwiązaniach, czyli dobrodziejstwach jakie daje nam natura. Propaganda koncernów farmaceutycznych sprawia, że zamiast zwyczajnie wyjść na słońce, sięgamy po magiczne kapsułki z witaminami…

Słońce jest NIEZAPRZECZALNIE najlepszym i najbardziej naturalnym źródłem witaminy D3. Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy. Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia, a w szczególności nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, stanów zapalnych, chorób autoimmunizacyjnych oraz wielu nowotworów. Niedobór witaminy D3 może także przyśpieszyć proces starzenia. Badania pokazują, że niedobór witaminy D3 w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.

W okresie letnim już 15-minutowa ekspozycja na słońce 18% powierzchni ciała, niezakrytej i niepokrytej żadnymi kremami z filtrem i olejkami do opalania zapewni nam uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na wit. D3. 

W okresie zimowym, kiedy faktycznie ciężko o wystarczający kontakt ze słońcem, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak się odżywiamy. Podstawowym działaniem jest dieta obfitująca w produkty bogate w witaminę D. Są to między innymi :

  • tłuste ryby
  • jajka
  • tłuste sery
  • grzyby
  • masło
  • tran

Jeśli decydujemy się na dodatkową suplementację, to warto wybrać taką, która będzie bezpieczna, czyli preparaty wysokiej jakości mające w składzie wit. D3 oraz K2. Badania pokazują, że zbyt duża suplementacja wit. D3 prowadzi do nadmiernego odkładania się wapnia w organach i naczyniach krwionośnych. W konsekwencji może dochodzić do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto zwiększa się zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D3 jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka. Witamina K2 przyczynia się do prawidłowego metabolizmu wapnia, ponieważ odpowiada za aktywację białek, które transportują go do kości, a nie odkłada się w tkankach. 

Pamiętajmy też o stosowaniu suplementów zgodzie z zaleceniami producenta. Mimo iż są to produkty dostępne bez recepty, to przyjmowanie innej ilości niż zalecana, powinno ZAWSZE być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Mimo iż na rynku wachlarz suplementów z wit. D3 jest niezwykle bogaty, to ja zachęcam was do zadbania o odpowiednią dietę i codzienny kontakt ze słońcem, a przed sięgnięciem po jakąkolwiek suplementację, o zrobienie badań sprawdzających wysycenie organizmu wit. D3.

Zobacz także

No Comments

    Leave a Reply