Ciąża to czas niezwykły. Niezależnie od tego, czy została zaplanowana, czy stało się to za sprawą przypadku, nie ulega watpliwości, że jest to czas wielkich rewolucji w naszym organizmie zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym.
Przed poczęciem potomka, warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie. Przydane może okazać się zrobienie rachunku sumienia na ile dbamy o siebie, jak się odżywiamy oraz czy fizycznie a także psychicznie jesteśmy gotowi na to wielkie wyzwanie.
Każda kobieta przechodzi ciążę zupełnie inaczej. Dla części kobiet, to wspaniały okres, przepełniony radością, pełen ekscytacji związanej z oczekiwaniem na przyjście na świat nowego życia. Dla innych okres ten wiąże się z wieloma dolegliwościami, jak mdłości, wymioty, wahania nastroju spowodowane skokami hormonów, zmęczenie, bóle kręgosłupa itp. Są takie, których niestety nie da się uniknąć, ale części z nich można zapobiec przygotowując się do ciąży odpowiednio wcześnie.
Co zrobić, żeby dobrze przygotować się do ciąży :
- Zdrowe odżywianie – zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni zwrócić szczególną uwagę na to jak się odżywiają, czy dostarczają swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz czy unikają toksyn, chemii i substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, a co za tym idzie na zdrowie i prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i intelektualny dziecka. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule : „Dieta w ciąży- zdrowa mama, zdrowe dziecko”.

- Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu– nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu zapewnia lepsze samopoczucie, wzmacnia odporność, dotlenia organizm, pomaga w produkcji wit. D, a kontakt z naturą działa kojąco pomagając obniżyć poziom napięcia i redukować stres.
- Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup – przybywające kilogramy w ciąży mogą okazać się dużym wyzwaniem dla kręgosłupa, dlatego warto wzmocnić mięśnie posturalne. Dobrym wyborem będą takie formy ruchu jak : pilates, joga, trening funkcjonalny czy pływanie na plecach.
- Regeneracja – ciąża i macierzyństwo, a szczególnie jego początki to dla kobiety nie lada wyzwanie. Warto, żeby organizm był gotowy na sprostanie tym wymaganiom, więc przed podjęciem decyzji o poczęciu dziecka dobrze zadbać o odpowiednią regenerację, wystarczającą ilość snu i odpoczynku.
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy – rozwijająca się ciąża, a co za tym idzie zwiększanie się macy ciała oraz poród naturalny, to ogromne obciążenie dla mięśni dna miednicy. Częste problemy z którymi borykają się kobiety, to wysyłkowe nietrzymanie moczu. Odpowiednie ćwiczenia poprawiają ukrwienie tkanek, uelastyczniają oraz wzmacniają mięśnie dna miednicy, które pełnią niezwykle ważną funkcję, bo podtrzymują pochwę, pęcherz moczowy i macicę. Ćwiczenia te zapobiegają obniżaniu się narządów rodnych, a także poprawiają satysfakcję seksualną. Ułatwią Ci także świadomą pracę w II fazie porodu.
- Prawidłowa masa ciała – zarówno niedowaga jak i otyłość mogą przyczynić się do ciążowych komplikacji, takich jak niska masa urodzeniowa dziecka, cukrzyca, czy nadciśnienie. Pomocna może być wizyta u dietetyka, który ułoży plan żywieniowy, dzięki któremu w zdrowy sposób będzie można uzyskać prawidłową wagę.
- Medytacja i ćwiczenia oddechowe – korzyści płynące z medytacji, to przede wszystkim uważność w życiu codziennym, większa świadomość swojego ciała, redukcja stresu oraz lepsze panowanie nad emocjami. Spokojny umysł lepiej radzi sobie z planowaniem oraz ze stawianim czoła wyzwaniom rzeczywistości.

- Suplementacja kwasu foliowego – suplementację kwasem foliowym warto zacząć już na 3 miesiące przed planowaną ciążą, ponieważ zmniejsza on ryzyko powstania u dziecka poważnych zaburzeń, jakimi są wady cewy nerwowej. Naturalnie źródła kwasu foliowego, to : szparagi, jajka, płatki owsiane, szpinak, brukselka, sałata, pomarańcze, banany.
- Badania i wizyta u ginekologa – sprawdzenie stanu organizmu, a co z tym idzie zrobienie odpowiednich badań, czyli morfologii, poprzez badania tarczycy (TSH, FT3 i FT4), badanie na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, badanie moczu, a także usg piersi i narządów rodnych pomoże zniwelować ewentualne niedobory w organizmie, a przede wszystkim zmniejszyć ryzyko powikłań w ciąży, które mogłyby się okazać niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka.
- Wiedza – pierwsza ciąża, to zarówno dla kobiety i mężczyzny wielka niewiadoma. Warto sięgać po źródła wiedzy, które pomagają zrozumieć zmiany zachodzące wraz z rozwojem dziecka. Rozmowy z innymi rodzicami, książki, czasopisma, blogi parentingowe, czy aplikacje mogą pomóc rozwiać wiele wątpliwości i zarazem pomóc lepiej się przygotować do roli rodzica.
No Comments